Aktualności 27/10/2025

Jak mówić o zdrowiu, żeby uczniowie słuchali? – konferencja „Żyję zdrowo”

Zdrowie uczniów to nie tylko temat lekcji, ale codzienna troska, która może stać się częścią szkolnej kultury. Jak rozmawiać o nim mądrze, ciekawie i bez przeciążania nauczycieli? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy konferencji „Żyję zdrowo – o zdrowiu w szkole inaczej”, która odbędzie się 4 listopada w Poznaniu. Konferencja „Żyję zdrowo – o zdrowiu […]

Sygnatura obszaru

Zdrowie uczniów to nie tylko temat lekcji, ale codzienna troska, która może stać się częścią szkolnej kultury. Jak rozmawiać o nim mądrze, ciekawie i bez przeciążania nauczycieli? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy konferencji „Żyję zdrowo – o zdrowiu w szkole inaczej”, która odbędzie się 4 listopada w Poznaniu.

Konferencja „Żyję zdrowo – o zdrowiu w szkole inaczej” jest wspólną inicjatywą Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Fundacji ORLEN oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, skierowaną do osób, które chcą wspólnie budować szkołę wspierającą zdrowie fizyczne, psychiczne i cyfrowe uczniów.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Dowiesz się, jak angażować uczniów w temat zdrowia.
  • Poznasz praktyczne sposoby na włączenie edukacji zdrowotnej do życia szkoły.
  • Usłyszysz głosy ekspertów i nauczycieli, którzy już działają w tym obszarze.

Szczegóły wydarzenia

  • Data: 4 listopada 2025 r.
  • Godzina: 9:30–14:00
  • Miejsce: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, przy al. Niepodległości 16/18
  • Zapisy: na stronie kuratorium woa.kuratorium.poznan.pl/zdrowo

Program konferencji

  • 9:30-10:00 rejestracja i kawa
  • 10:00 – 10:30 otwarcie i powitanie – Izabela Liebert-Jędroszkowiak (Wielkopolskie Kuratorium Oświaty), Marta Drabińska (Fundacja Orlen), Elżbieta Krawczyk (Centrum Edukacji Obywatelskiej)
  • 10:30-11:00 wykład “O zdrowiu w szkole inaczej”, dr Barbara Czech-Szczapa, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • 11:00-11:30 prezentacja programu “Żyję zdrowo”
  • 11:30-11:45 przerwa kawowa
  • 11:45-13:00 Trzy inspirujące wystąpienia praktyków („TEDx-style”) – dr hab. Joanna Roszak, Anna Chełmińska, Stefan Tomczak
    13:00-14:00 Panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości
    14:00-15:00 Lunch i networking

Nowy program: „Żyję zdrowo”

Konferencja inauguruje program „Żyję zdrowo” realizowany przez Fundację ORLEN i CEO, którego celem jest wspieranie szkół w budowaniu kultury zdrowia i dostarczanie nauczycielom prostych, gotowych narzędzi do pracy z uczniami.

Uczestnikiem programu może być nauczyciel lub dyrektor ze szkoły podstawowej z województwa wielkopolskiego. Do „Żyję zdrowo” zaproszeni są nauczyciele edukacji zdrowotnej, biologii, wychowania fizycznego, etyki i informatyki oraz wychowawcy i nauczyciele świetlicowi.

„Żyję zdrowo” startuje w listopadzie 2025 roku, a jego program obejmuje pięć kluczowych obszarów: aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, higienę cyfrową, emocje i relacje oraz redukcję stresu.

Głos nauczycieli

Podczas przygotowań do programu zapytaliśmy nauczycieli o ich potrzeby. Najczęściej wskazywali oni na brak materiałów, przeciążenie obowiązkami i niepewność, jak prowadzić zajęcia o zdrowiu

„Czasem brakuje nam prostych, gotowych rozwiązań, które można od razu wykorzystać w klasie” – mówiła jedna z uczestniczek konsultacji. „Żyję zdrowo” odpowiada na te potrzeby – oferując scenariusze, pomysły na działania i wsparcie merytoryczne.

Dlaczego to ważne?

Zdrowie fizyczne, psychiczne i cyfrowe są ze sobą powiązane i mają kluczowe znaczenie dla dobrostanu uczniów. Szkoła może wspierać je nie tylko poprzez lekcje, ale także przez codzienne doświadczenia, które budują zdrowe nawyki. To podejście całościowe wychodzące poza schemat i odpowiadające na realne potrzeby dzieci i młodzieży.

Organizatorzy wydarzenia

Wielkopolskie Kuratorium Oświaty – partner merytoryczny programu, wspierający szkoły w działaniach edukacyjnych.

Fundacja ORLEN – od 2001 roku realizuje programy wspierające edukację, bezpieczeństwo i rozwój młodzieży.

Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) – największa organizacja edukacyjna w Polsce, współpracująca rocznie z ponad 40 000 nauczycieli.

🔗 Więcej informacji o programie „Żyję zdrowo”: wzmacniajodpornosc.ceo.org.pl/programy-edukacyjne/zyje-zdrowo/

📩 Kontakt dla mediów: zyjezdrowo@ceo.org.pl

Żyję zdrowo, program edukacyjny Fundacji ORLEN realizowany w współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej

Inne aktualności

Aktualności

kobieta z założonymi rękami i lekkim uśmiechem
15/06/2026
Skorzystaj ze wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego
Zapraszamy Cię na bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne w ramach rządowego programu “Przyjazna Szkoła”. Zapisz się i zadbaj o własną równowagę psychiczną. Konsultacje są dostępne dla całej kadry szkolnej -...
czytaj więcej»
Dzieci na wycieczce szkolnej w lesie.
24/04/2026
Skorzystaj z dofinansowania w programie Przyjazna szkoła
Twoja szkoła bierze udział w programie "Przyjazna szkoła.Dobrostan"? Wesprzyj swoje działania, dzięki dofinansowaniu. Już teraz zapraszamy Cię do złożenia wniosku o środki finansowe na Twoje inicjatywy. Wypełnij formularz We wniosku...
czytaj więcej»
przedmioty sportowe i żywnościowe przedstawiające koncepcję zdrowego stylu życia
22/04/2026
Wypełnij sprawozdania w programie Żyję zdrowo
Opisz nam swoje lekcje o nawykach, Wyzwania klasowe i Akcje szkolne, dołącz zdjęcia dokumentujące efekty działań. Uwaga uczestnicy i uczestniczki programu Żyję zdrowo! Wypełnienie formularza sprawozdawczego jest warunkiem ukończenia Programu...
czytaj więcej»
16/04/2026
Zdrowo nakręceni – konkurs na rolki filmowe Żyję zdrowo
Pokażcie światu, jak dbacie o zdrowie w waszej okolicy! Nakręćcie rolkę wideo i weźcie udział w konkursie "Zdrowo nakręceni" w ramach programu "Żyję zdrowo". Jeśli Ty i Wasza szkoła bierzecie...
czytaj więcej»
Zdjęcie grupy na warsztacie mentorów programu Przyjazna szkoła
13/04/2026
Superwizje w programie Przyjazna szkoła
Każda szkoła z województwa mazowieckiego zaklasyfikowana do programu Przyjazna szkoła może skorzystać z unikalnej możliwości - indywidualnych lub grupowych superwizji. Jak można skorzystać Zbieramy właśnie deklaracje od chętnych osób, aby...
czytaj więcej»
28/03/2026
Warsztaty filmowe i reportaże w programie Żyję zdrowo
Twoja szkoła bierze udział w programie Żyję zdrowo? Wykorzystaj okazję, by sfilmować Waszą Akcję Szkolną! Macie już w planach przygotowanie akcji szkolnej? Zróbcie o niej reportaż z ekspercką pomocą zawodowych...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań